Aktualności

WYSTAWA HISTORYCZNA „CO LUDZIE POWIEDZIELI”

 

WYSTAWA HISTORYCZNA „CO LUDZIE POWIEDZIELI”

W dniu 22 stycznia 2016 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszym domu przedstawicielki Stowarzyszenia Praktyków Kultury z animacją wystawy historycznej „Co ludzie powiedzieli”.

 

Podczas spotkania usłyszeliśmy, jak brzmiało podwórko w dawnych czasach i zobaczyliśmy na slajdach gry, w jakie się grało. Dowiedzieliśmy się o tradycyjnej kuchni różnych kultur. Zrobiliśmy zdjęcie nie z tej epoki... oraz wysłuchaliśmy wielu fascynujących opowieści o świecie, który pamiętają już tylko nasi dziadkowie i nasze babcie. Nasi podopieczni bardzo chętnie włączyli się do wspólnej animacji, dzieli się wspomnieniami i napisali listy do nieznanych osób ,które mieszkały w Białowieży 70 lat temu. Było to niezwykłe spotkanie.

Stowarzyszenie Praktyków Kultury od wielu lat podróżuje po miejscowościach położonych przy wschodniej granicy Polski, prowadząc w nich warsztaty dla lokalnej młodzieży. Rozmawiają z nimi o życiu w wielokulturowej wspólnocie, o szacunku dla inności i historii. Tworzą filmy, gry i zwiedzają ich okolice z nowej perspektywy – na szczudłach.

Podczas ostatnich wakacji w ramach projektu Przygraniczni w Działaniu, wspólnie z zaprzyjaźnionymi już młodymi ludźmi z Krynek, Michałowa i Dołhobyczowa, animatorzy Stowarzyszenia słuchali dawnych opowieści. Rozmawiali z przedstawicielami różnych pokoleń, zbierali wspomnienia, piosenki, anegdoty. Pytali o dawne zwyczaje, sąsiadów, granicę, wielokulturowość.

Zebrane opowieści przekształcili w mobilną, multimedialną wystawę, złożoną z filmów, słuchowisk i interaktywnych instalacji. Będzie można ją odwiedzać w przygranicznych miejscowościach od stycznia do marca 2016”.

        


          

Lokalizacja DPS

    


Szablon_DPS szablon Joomla 2.5