Aktualności

KONCERT W TEREMISKACH - TEATR W STODOLE

2 maja 2017r. podopieczni naszego domu mieli przyjemność wysłuchać koncertu w Teatrze w Stodole.

Karolina Cicha & Elżbieta Rojek, koncert "JEDEN / WIELE” Podlaskie i języki jego świątyń.

 

„Koncert oparty jest o pieśni sakralne związane z różnymi religiami występującymi na Podlasiu, gdzie od wieków mieszkali i mieli swoje świątynie i sanktuaria prawosławni, staroobrzędowcy, katolicy, żydzi i muzułmanie. Niektóre religie wytworzyły bogate tradycje muzyczne (wielogłosowe pieśni prawosławia czy klezmerskie skale śpiewów szabasowych), inne (tatarski islam) mają swoje tradycje w melodycznej recytacji świętej Księgi, jeszcze inne nagromadziły przez wieki różnorodne style muzyczne (katolicyzm: od śpiewów gregoriańskich poprzez muzykę klasyczną, po gospel).

Koncert to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny, bliski rytuału, żywiołowy program. Należy się zatem spodziewać raczej muzyki pełnej energii, muzyki ekstatycznej i epifanicznej niż świątobliwych pień w dewocyjnym stylu. Muzykę dopełni tu mozaika języków sakralnych: m.in staro-cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski i polski.

Wybór tekstów koncertu skoncentrowany jest na afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności. Artystki wychodzą z założenia, iż muzyka jest językiem, który jest w stanie porozumieć ludzi ponad różnicami doktryn.

Karolina Cicha – głos, akordeon, bębny rytualne, klawisze, sampler, perkusjonalia

Elżbieta Rojek – głos, taniec, harmonium, diabelskie skrzypce, instrumentarium odpustowe”

Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

        

Lokalizacja DPS

    


Szablon_DPS szablon Joomla 2.5